Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wnioskodawca nie może odpowiadać na pytanie, które sam zadał

25 października 2021 | Podatki i księgowość | Katarzyna Kliszczewska

To organ musi zdecydować czy podatnik prowadzi działalność B+R. Wątpliwości wnioskodawcy co do jednoznacznego określenia charakteru wykonywanych czynności nie powinny być podstawą do pozostawienia wniosku o interpretację bez rozpoznania.

Ordynacja podatkowa w art. 121 stanowi, że postępowanie podatkowe powinno być prowadzone w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych, a organy podatkowe obowiązane są udzielać niezbędnych informacji i wyjaśnień o przepisach prawa podatkowego pozostających w związku z przedmiotem postępowania. Powołany przepis zobowiązuje organy administracji państwowej do pomocy stronom w postępowaniu oraz jednocześnie stawia pod znakiem zapytania założenie o powszechnej znajomości prawa.

Podstawowym celem interpretacji podatkowych jest wsparcie podatników w poznaniu ich praw i obowiązków względem fikusa. Poprzez wprowadzenie instytucji interpretacji indywidualnych, ustawodawca dążył do urzeczywistnienia realiów, w których organy zdające sobie sprawę z niewiedzy podmiotów objętych ich władztwem, pomagają im w zrozumieniu specyfiki i złożoności prawa podatkowego. Kilkunastoletnia praktyka organów obnażyła jednak niedoskonałość przyjętych rozwiązań, w szczególności w odniesieniu do zmniejszenia wątpliwości wnioskodawców co do możliwości zastosowania ulgi na działalność badawczo- rozwojową.

Pytania o preferencję

W ostatnim czasie gros składanych wniosków o indywidualną interpretację dotyczy możliwości skorzystania z preferencyjnej, tj. 5-proc. stawki opodatkowania dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12100

Wydanie: 12100

Spis treści

Reklama

Zamów abonament